Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohádka pro (A)sociální demokraty

Milé děti a neznalí, ale naivní socialističtí jedinci, dnes si povíme něco o socanském daňovém systému a daňových úlevách. Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.

Žilo bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd.
Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1 000 korun. Pánové se dohodli na tom, ze se na té tisícovce budou podílet tak, jak platí daně. Takže první čtyři, ti nejchudší, neplatili nic. Pátý zaplatil 10 korun, šestý 30 korun, sedmý 70 korun, osmý 120 korun, devátý 180 korun a desátý, ten nejbohatší, 590 korun. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval.

Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo 1 000, protože jsou to stálí zákazníci. To bylo od něho moc hezké. Jak si ale rozdělit těch ušetřených 200 korun? Kdyby každý z deseti pánu platil o 20 korun méně, prvních pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, ze chodí na oběd. Hostinský jim navrhl se o úsporu podělit tak, v jakém poměru platí za oběd. Vzal si papír a tužku a začal počítat. Vyšlo mu toto: Pátý pán už nebude muset platit nic, stejně jako první čtyři, takže 100 % úspora. Šestý bude platit 20 korun, místo 30, ušetří 33 %. Sedmý bude platit 50 místo 70 korun, ušetří 28 %. Osmý pán zaplatí 90 místo 120 korun a ušetří 25 %. Devátý zaplatí 140 místo 180 korun, takže ušetří 22 %. Desátý pán, nejbohatší, bude platit 490 místo 590 korun. Úspora 16 %. Každý z těch šesti na tom bude lépe než předtím, a ti první čtyři mohou i nadále jíst zadarmo.

Jak se ale vzápětí ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. "Takže já z těch 200 korun dostanu jen 10?", křičel šestý pán, ukázal na desátého, nejbohatšího, a pokračoval: "A tenhleten dostane hned 100!" "To je pravda!", křičel pátý pán, "Já ušetřím jen 10 korun, ale on desetkrát víc!". "Opravdu!", přidal se sedmý, "takže jemu stovku a mně jen dvacku?!". Rozkřičeli se i první čtyři pánové: "A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůř ti nejchudší, jako vždycky!" A všech devět se vrhlo na toho desátého a ztloukli ho.

Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil. Nijak jim to nevadilo, prostě si sedli a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc: Všichni dohromady neměli ani na polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.

A takhle, milé děti, funguje dnešní český daňový systém. Pokud dojde k daňové úlevě, mají z toho nejvíc ti nejbohatší. Pokud by ale museli platit příliš, může se stát, že se příští den u našeho stolu neobjeví. Ve Švýcarsku, v Karibiku a i jinde na světě je spousta pěkných restaurací. Hádanka jako prémie:
Proč mají spolu ČSSD a KSČM nejvíc hlasů? Odpověď: Protože jejich voliči reprezentují především pány č.1-4.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

My comment

(Kachna Ukecaná, 30. 8. 2011 14:39)

Bohužel, právě voliči ČSSD a KSČM tuhle pohádku nikdy - NIKDY - nepochopí.

Re: My comment

(Levičák, 30. 8. 2011 17:49)

Bohatí neplatí daně, ale to ty osoba ovlivněná pravicovou propagandou nikdy nepochopí. Jenom aby jsme se pochopili, bohatým člověkem nemyslím polochudáky, kteří vydělávají do 50 000 kć měsíčně (to jsou ty drobky), ale opravdu bohaté lidi. Radím ti, aby jsi si přećetla něco o financích třeba od pana Kiosakiho, tam je to detailně popsáno jak to bohatí lidé dělají. Tahle pohádka je lež neodpovídající pravdě.

Re: My comment

(Joey, 30. 8. 2011 18:16)

jj mas recht, ani diskutovat neumi.. neumi odpovedet na naprosto jednoduchou otazku ,ktera me jako prvni napadne "proc, pokud nejste spokojeni s platem a podminkami v praci, proc tam delate kde delate?" protoze jsou neschopni? Protoze jsou liny jak cesi? Proc? Az me jeden z tech chudaku odpovi, budu moc rad.. ale zatim se to nestalo Dneska je tolik moznosti, ale bohuzel v CR je clovek trestan za uspech.. i proto jsem pred lety odesel..

Re: Re: My comment

(Mareike, 30. 8. 2011 18:28)

A ty myslíš, že každý může odejít???

Re: Re: Re: My comment

(Joey, 30. 8. 2011 22:41)

A proc ne? Jeden rozumnej duvod.. ne vymluvy typu. mam to a to a tak nemuzu.. proste vymluvy na lenost.. pokud se me fakt neco nelibi, tak to zmenim.. teda aspon ja.. chlapa nedelaj kecy ,ale ciny..

Re: Re: My comment

(babajaga, 30. 8. 2011 20:18)

O co vám jde?Když už jste ze zbabělosti nebo vyčuranosti utekl,neposmívejte se těm,co zůstali.Ne každý má žaludek a možnosti na to,aby utekl od rodiny nebo nemocných rodičů.Tvrdit o každém,kdo má hluboko do kapsy,že je socka,která si za to může sama je stejné,jako tvrdit o všech vysokopříjmových,že si majetek nakradli.Bohužel u této skupiny,to platí o většině.A kdo to nevidí,tak to vidět nechce.protože sám mezi ty zloděje patří.Nic na tom nezmění ani fakt,že v mnoha případech(politici atd.)se jedná o oficiální příjem.Hlavní problém není ve výši příjmu,ale v absenci morálky,slušnosti a uznání záklaních lidských hodnot.Ty se totiž ani za nakradené peníze koupit nedají!!!!!

Re: Re: Re: My comment

(Joey, 30. 8. 2011 22:50)

Ja neutek ze zbabelosti ai od nemocnych clenu rodiny,ale co , nebudu se obhajovat pred nekym kdo zjevne jedna "podle sebe, soudim tebe" , nicmene jestli to vyznelo jako posmech, tak to neni to spravne slovo.. ja jen pohrdam lidmi ,kteri si nedovedou nic nez stezovat jak maj chaby plat a nemaj na nic.. pak clovek zjisti ,ze jsou silni kuraci a kazdej den sedej v knajpe.. ja makam a makal sem vzdy vice nez se po me chtelo.. jo a sem pristehovalec, nicmene jsem placeny za to co umim a daleko vice nez "domorodci" , takze ten model pristehovalci delaji za daleko mensi plat moc uz neplati.. ono kdyz ma skorem kazdej gympl, ci hybrid obchodni akademie, tak co by chtel.. co takovy clovek umi za remeslo? Pokud se nejde specialisovat na vysokou, tak v zasade neni nic.. tak holt musi zacinat z jine startovni cary nez vyuceni ci prumyslovaci..

Re: Re: Re: Re: My comment

(babajaga, 31. 8. 2011 15:58)

Téměř celý život jsem pracovala jako technicko-administrativní pracovník ve výrobní sféře.Lidí,kteří se živí a uživí rukama si velice vážím,protože u těch vzniká základ většiny finančních zdrojů.Aby tito lidé mohli pracovat,potřebují zajistit zakázku,materiál,odbyt,technické a sociální zázemí.Tím chci říct,že provázanost profesí dělnických i technických je nutná k tomu,aby výroba jako taková,mohla vůbec existovat.Finanční ohodnocení je velice individuální,to nebudu rozebírat.Ale u toho společenského se opět zastavím.Tím,že se zlikvidovalo kvalitní učňovské školství,tím,že se manuálně pracující(by't ve vysoké kvalitě)dostali na konec společenského žebříčku,tím,jak soukromé školství deklasovalo pojem vzdělání,jsme se dostali tam,kde jsme.Kdejaký rádobyvzdělanec,který uveřejní blábol plný faktických i gramatických nesmyslů, je hodnocen daleko lépe.Společnost se zcela přizpůsobila neuvěřitelnému neumětelství a hulvátství těch,kteří jsou u moci.Člověk ,jako jedinec,není hodnocen podle morálních a lidských vlastností,ale pouze podle majetku,bez ohledu ,jak ho nabyl.Proč závidět pracovitým a schopným?Na výsluní jsou,bohužel,zloději a tuneláři,kteří se za ty schopné schovávají a vymlouvají se na českou závist.

Re: Re: My comment

(Levičák, 30. 8. 2011 21:17)

Můj případ to není, já mám lehce nadprůměrnou mzdu a vzhledem k tomu, že pocházím z poměrně dobře situované rodiny, tak mi to celkem stačí, protože nemusím řeśit kraviny typu hypotéka a leasing... prostě si nestěźuju. Ale myslím si toto- lidé z podprůměrně placených míst neodchází proto, že celkem velice dobře vydedukují, že jinde pokud zůstanou ve stejném oboru to nebude o mnoho lepší. Trh práce je v ČR na nižších (v současné době dokonce i na vyšších) úrovních díky přistěhovalcům, kteří jsou ochotni stejnou práci dělat za polovinu, v některých případech i za třetinu mzdy tak poškozen, že bude trvat mnoho desítek let, než se vše uvede do pořádku. Podnikatelé velice rádi užívají frázi- plat ti nezvýším a jestli se ti to nelíbí, tak na tvoje místo čeká deset dalších. Takový člověk má pak jen velice málo možností, zaćít tŕeba ve 40ti letech studovat s nejistým výsledkem a nebo držet hubu a krok, hodně lidí volí tu druhou variantu protože prostě nemají dost síly, nehovoří to o jejich neschopnosti, nebo lenosti, mohou být klidně v tom co dělají špičkovými pracovníky, akorát v minulosti měli prostě "smůlu", že si vybrali obor, který prostě není v dnešní době dobře finančně ohodnocen. Ale ruku na srdce, když budou mít všichni vysokou školu a budou sedět v kanclu, nebo budou podnikat, kdo bude doopravdy pracovat ? Ono totiž v těch regálech v tom supermarketu to žrádlo samo nevyroste, ta auta v kterých jezdíme se také sama nesmontují. Myslím si tedy, že i lidé, kteří pracují ve výrobě i na nižších pozicích mají právo slušně žít.

Re: Re: Re: My comment

(Nasranej, 31. 8. 2011 6:57)

V tomto názoru nemohu jinak než jen souhlasit.

Re: Re: My comment

(Fefin Lišák, 4. 9. 2011 11:14)

Ano. Veškeré naše politické a ekonomické problémy vyřešíme tím, že emigrujeme. Emigrace je řešením pro jednotlivce. Ne masu. Stačilo, jak se Němci postavili k akci lékařů Děkujeme odcházíme. Těch pár desítek operatérů a odborníků se jim hodilo. Ale co dělat s masou několika tisíc českých doktorů? Postavit je ke koštěti ....

Navíc tvůj argument, že každý Čech který nedokáže vydělat průměrnou mzdu je lenoch je tady dost zavádějící. Podle všeho je průměrná mzda 24 000,- tisíc. Když vezmeš všechny občany, sečteš příjmy a vydělíš počtem hlav. Ale reálná mzda - to když seřadíš ekonomicky aktivní od nejchudšího po nejbohatšího a vybereš toho prostředního, dělá nějakých 14 000. Výsledek? Polovina lidí pracuje za méně jak 14 000.
Na průměrnou mrzdu nedosáhne asi 70% pracujících. A že to jsou všichni líní šmejdi? Jsi upadl, ne? Jakoby všech těch 30% byli pracovití, vůbec třeba nežili z nájmů a platů ostatních,co na ně dělají ...

Ty sis byl možná schopen najít dobré bidlo v cizině, ale paušalizováním na většinu jsi pro smích. Kecáš tady páté přes deváté, rozum to nedává.

Re: Re: Re: My comment

(Bořivoj, 4. 9. 2011 12:35)

Ten prostřední v řadě od nejchutšího po nejbohatšího....to je tzv. medián. Ten je u nác cca 21000 kč, možná víc (kde jste sakra přišel na částku 14000? Protože "lidi" jsou přeci chudý, tak to tak nějak asi musí být, co?). Přesná čísla lze dohledat na ČSÚ. To znamená, že polovina zaměstnanců má pod a polovina nad 21000. Jinak věci jako příjmy z pronájmu apod. se do toho vůbec nepočítají.

Pokud má někdo podprůměrnou mzdu, je to zřejmě proto, že má jako zaměstnanec na trhu práce podprůměrnou "cenu". A kdo za to tomu konkrétnímu člověku může? Vláda? Zlí kapitalisté? Oškliví boháči? Někdo si prostě tuto cestu zvolí (např. mu stačí vydělávat méně a radši dává přednost jiným hodnotám), pak je to v pořádku samozřejmě. Pokud si ale někdo stěžuje, že jsou na něj ostatní oškliví, protože ON zrovna nevidělává tolik.....to je prostě trapas a takový člověk je oprávněně označen za "socku".
Ti "chudí a utlačovaní" si bohužel často vůbec nevidí do huby. Znám to moc dobře z vlastní rodiny.

Re: My comment

(Mareike, 30. 8. 2011 18:26)

no, ty jsi fakt kachna ukecaná, to sedí... :-))))

Re: pro socany a komanče

(adam, 30. 8. 2011 18:30)

Proč teda vy rudoši nejdete a nestanou se z Vás ti desátí páni? proč z Vás nejsou boháči? protože na to nemáte... neumíte to, takovým zbývá jediné, napořád pro ty boháče makat a zpívat písen tomu čí chleba jíte.
Kdyby jste se jen trochu zamysleli tak volíte pravici, ta podpoří Vaše pány kteří Vás živí oni budou mít více a možná vám z toho něco dají navíc.
nebo začnětě podnikat at vidíte jaké to je :-)

Zajimave v matematicke rovine, ale logicky nesmyslne.

(Pavel Branka, 4. 9. 2011 11:06)

Zajimave v matematicke rovine, ale logicky nesmyslne.
Pokud se jim celkova castka snizila na 800 korun, ti prvni ctyri nemaji na zadnou slevu narok, nebot uz predtim neplatili nic. Nemuzete jit z nuly nize. Ti ostatni platili 1, 3, 7, 12, 18 a 59% z 1000. Nyni budou platit stejna procenta, ale pouze z 800. Takze matematicky nejvetsi usporu vykaze ten posledni, nejbohatsi. Rovnych 118 korun

Pohádka pro (A)sociální demokraty

(Mareike, 30. 8. 2011 18:18)

Pěkná pitomost! Jak může dostat slevu někdo, kdo nic neplatil? Myslím tím první čtyři pány. Matematicky i logicky úplně "mimo mísu".

Re: Pohádka pro (A)sociální demokraty

(Petr, 30. 8. 2011 19:24)

Gratuluji...jste opravdu jeden z mála, co pochopil, že příklad je nelogický. Víte, to co jste napsal je apolitické a jak říkáte, příklad je nesprávnýý matematicky i logicky (apolitické záležitosti). Měl jsem strach, že v republice jsou jenom blbci. To, jak na tento článek útočil jeden rádoby "levičák" ve svém afektovaném příspěvku je směšné. Evidentně nepochopil nesprávnost a udělal ostudu táboru středolevicových a levicových stran.

Re: Re: Pohádka pro (A)sociální demokraty

(de, 30. 8. 2011 21:39)

lidé jsou chytří, méně chytří a dokonce i blbci..a jsou ve všech politických spektrech

To nejhorší

(Levičák, 30. 8. 2011 20:27)

Nejhorší na tomto nerovnovážném systému je to, že hrstka hodně bohatých lidí doslova parazituje na reálné práci ostatních lidí, kteří vytváří skutečné hmatatelné hodnoty. Teď ovšem nemluvím o podnikatelích, kteří vlastní a provozují továrny a výrobní haly (těch si naopak já jako soukromá osoba docela vážím) a jsem si vědom toho, že je jich potřeba, přestože zastávám názor, že velké provozy by měly být v rukou státu (ovšem za předpokladu, že by stát nepředstavoval lidský odpad, který nám vládne v současné době). Hovořím o lobistech, burzovních spekulantech, poradenských firmách, bankéřích..... tam je potřeba hledat příćiny dnešní finanční a hlavně morální celosvětové krize. Smutné je, že napŕíklad solidní řemeslník je dnes ohodnocen opravdu tak žalostně, že z toho sotva uživí svojí rodinu a rozhodně si nemyslím, že někdo má právo označit takového ćlověka za neschopného, nebo výrazem, který pravičáci tak rádi užívají NEMAKAČENKO. Každá profese je důležitá (kromě výše zmiňovaných) a společnost bez každé jedné z nich nemůže fakticky fungovat. Naštěstí se nacházíme v období opravdu velkých a hodně zásadních změn a já doufám, že si společnost začne vážit opět opravdové lidské práce a né kupćení s ní.

:-)

(lion1979, 30. 8. 2011 18:50)

Stejně je jedno, kolik kdo má.Do hrobu si peníze nikdo neveme.Boáč je zvyklý na strašný přepych, drahé domy, hodně aut, ale příjde nemoc a je tam kde obyčejný člověk.Nejhorší je, že u nás moc lidí nedosáhne na průměrný plat a nejsme zvyklí šetřit jen rozhazujeme samé půjčky, všechno chceme hned.Člověk musí umět počítat, jestli na to má nebo ne.Bohatý člověk také přispívá obyčejnému, davá na charitu, ruzné výzkumy atd.Život není jen o penězích.Já nejsem zase nějak náročný, ale někdy si rád koupím něco co jiný nemá, sranda je, že ten kdo má ještě více jak já, tak mi ještě hlední do talíře a ptá se kde jsem na to vzal atd.já se mám dobře :-))) 

 

PortrétPoslední fotografie


Mail list
Archiv

Kalendář
<< únor / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 72962
Měsíc: 814
Den: 4