Jdi na obsah Jdi na menu
 


Byla stávka byla, bude zase znovu ...

17. 6. 2011

Tak nám zabili Ferdinanda, paní Müllerová. Vlastně: Tak nám zablokovali Prahu, ve které byl včera podstatně menší provoz a více klidu, než v běžných - nestávkových dnech. Pár lidí se ulilo z práce, další si vzali regulérní dovolenou, většina obyvatel si stávky všimla pouze jako příspěvku ve večerních zprávách. Kalousek vylezl z úřadu vlády a vydal se napospas davu pro nějaký ten drkolec, který by mu třeba mohl zvýšit poněkud uvadající popularitu. A: ono taky nic, ačkoli se jeho bodyguards vydali přímo k nejlítější odborářce.

 

Stávka dopraváků: Má vůbec smysl ? Představte si, že svému dítěti dáváte kapesné pouze jako odměnu za určité domácí práce, které pro vás vykonává. Náhle dítě začne požadovat vyšší kapesné a na podporu svých požadavků vyhlásí stávku. Co nastane ? Přidáte mu ? Třeba u nás doma jeho práci vykoná někdo jiný a taktéž si zaslouží peníze na odměnu za takovou práci určené. Pomohla mu stávka ? Dle mého pokorného názoru ne tak docela.

 

Dopraváci jsou placeni z kapes daňových poplatníků. Poskytují veřejnou službu hrazenou erárem. Pokud odhlédneme od definice veřejné služby, což je služba vykonávaná tak draze, že by ji v tržním prostředí nikdo nikdy neplatil, přiznejme jim nárok na odměnu za službu jimi poskytovanou. Je odměna za jejich službu přiměřená ? Jejdanáčku - jak jen rozhodnout ...

 

V tržním prostředí se obecně setkávají dva subjekty. Jeden něco poskytuje a je ochoten tak činit za určitých podmínek, zejména finančních. Druhý se rozhodne, zda nabízené přijme a podmínky tak akceptuje, nebo zda se bez nabízeného obejde, službu poptá u jiného subjektu, atd. Nelze se ptát, zda je cena přiměřená. Pokud ji obě strany ze svého svobodného rozhodnutí akceptují, plnění proběhne. Jinak ne.

 

Vážení odboráři. Jestliže chcete za svoji práci vyšší odměnu, nic vám nebrání. Zvyšujte si kvalifikaci, zvyšujte přidanou hodnotu své práce, zvyšujte svoji cenu na trhu práce, dbejte na osobní marketing - prodejte sebe a svůj čas dráže. Nebo se na osobní rozvoj vykašlete a jděte do ulic. Kdyby stávkovali zaměstnanci nevelké soukromé firmy, po jednom nebo několika málo dnech by svého živitele poslali do bankrotu a sami pokračovali z ulice rovnou na pracák. Jenom skutečnost, že pracujete za peníze z kapes daňových poplatníků a v de facto polostátních firmách vám zaručuje onu vzácnou možnost po prostávkovaném dni nastoupit opět na vaše místečka. Paralela se stávkujícím puberťákem se přímo nabízí. Ve Švejkovi je mimo totálně provařeného úvodu, použitého i na začátku mé úvahy, taktéž rada přesně pro vás: "Víc dělat a méně žrát.".

S pozdravem "Odborářský funkcionář do domu, klacek do ruky." vaše

 

Kachna Ukecaná, 17. 6. 2011.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie


Mail list
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 56113
Měsíc: 471
Den: 1